/

Miejskie ogródki działkowe

Miejskie ogródki działkowe

Praktycznie w każdym dużym mieście w Polsce znajdują się tereny zwane miejskimi ogródkami działkowymi. Posiadanie takiego skrawka zielonego terenu dla niektórych mieszkańców miast jest sposobem na obcowanie z naturą. Mają miejsce gdzie mogą spędzać niedziele oraz święta gdy nie wyprzedzając do swojej rodziny na tereny wiejskie. Niektórzy ludzie używają ogródków działkowych jako miejsca do hodowania własnych warzyw czy też owoców. A jeszcze inni po prostu mieszkają w altankach które budują na terenie wykupionej działki w obszarze miejskich ogródków działkowych.

 

Ogródki działkowe, czy to zdrowe miejsce ?

Niestety tak samo jak zażywanie sportu w obrębie miasta tak i posiadanie działki w obrębie miejskich ogródków działkowych jest nie zdrowe dla naszego organizmu. Tereny miejskich ogródków działkowych zazwyczaj są zlokalizowane w obrębie miasta. W przypadku miasta Wrocław, znajdują się one blisko dużych blokowisk do których prowadzą ruchliwe ulice. Przez niektóre ogródki działkowe wręcz wytyczono trasę obwodnicy śródmiejskiej co powoduje że z ulicy wprost na działki trafiają toksyny ze spalin w najwyższym stężeniu, jeszcze zanim zdążą się rozrzedzić w otaczającym nas powietrzu. Podwyższone stężenie spalin powoduje że toksyny szybciej opadają, dopiero gdy się rozrzedzą są łatwiejsze do unoszenia przez cząstki tlenu w powietrzu. Ogólnopolskie centrum medyczne po przeprowadzeniu badań na terenach ogródków działkowych stwierdza jednoznacznie że stałe przebywanie na takich terenach i jeszcze dodatkowo spożywanie plonów warzyw i owoców z tej ziemi to bezpośrednie wchłanianie szkodliwych związków chemicznych które są produkowane w procesie spalania paliw w silnikach samochodowych.

 

Miasto to smog

Nad każdym średnim i większym miastem gdzie istnieje intensywny ruch kołowy oraz domki jednorodzinne z własnymi piecami CO do ogrzewania, unosi się smog czyli wytwór ludzkiej egzystencji. Prowadząc swoją działalność na tej planecie zużywamy paliwa kopalne które podczas spalania emitują do atmosfery szkodliwe gazy cieplarniane. W naturalnych warunkach były one przez miliony lat pochłaniane przez zieloną naturę naszej planety. Jednak przez szkodliwą działalność człowieka naturalne filtry zanikają gdyż człowiek wycina lasy i urbanizuje tereny zielone. A to prowadzi do zwiększenia stężenia gazów szkodliwych dla człowieka i środowiska i powolną zmianę klimatu.