/

Zdrowie w nalewce

Zapewne Wasze babcie wielokrotnie przygotowywały nalewkę na zimę z owoców, które rosną na przy domowych drzewach. Wiśnie, orzechy, śliwki czy jabłka - z tych owoców można przygotować wspaniałą nalewkę, która nie tylko rozgrzeje Was w trakcie zimowych wieczorów, ale będzie chronić Wasz układ odpornościowych przed groźnymi wirusami. Co warto wiedzieć o nalewkach? Tego dowiecie się poniżej.

 

Dlaczego nalewka jest zdrowa?

 

Jeśli wiecie w jaki sposób przygotowuje się owoce do nalewki, to zdajecie sobie sprawę, dlaczego będzie ona zdrowa. Owoce, które dojrzewają w roztworze spirytusowym oddają cały swój smak oraz witaminy, które się w nich znajdują. Kontrastem dla nalewek są domowe przetwory, na przykład soki. Gotowane w wysokiej temperaturze tracą swoje właściwości pro zdrowotne, bo większość witamin wytrąca się w wyniku sporej temperatury. Nalewki mają mnóstwo witamin, ponieważ przygotowywane są w temperaturze pokojowej, a sam spirytus nie pozwala mikroelementom uciec poza naczynie, w którym dojrzewa roztwór na nalewkę.

 

Nalewka jest zdrowa, ponieważ zawiera wszystko to, co znajduje się w owocach, a więc witaminy i fruktozę. Ponadto jej skład, to w 40-50% czysty spirytus który sprawia, że moc nalewki oscyluje w okół 60 procent. Spirytus działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Chroni nasz organizm przed bakteriami, ale spożywany w zbyt dużych ilościach staje się zwykłym drinkiem, który wypłukuje magnez wraz z potasem.

 

Jak należy pić nalewkę?

 

Gdy łapie nas choroba i chcemy się wygrzać - powinniśmy sięgnąć po ulubioną nalewkę. Wystarczy tylko 50 mililitrów płynu, aby poczuć się lepiej. Nalewka bardzo szybko rozgrzeje nasz żołądek i pozwoli na przyjmowanie pokarmu, jeśli boli nas, na przykład gardło. W wielu kręgach naszego kraju nalewka jest traktowana jako lek przeciwbólowy, który działa doraźnie i pozwala na dalsze leczenie przy pomocy antybiotyków. Nie radzimy jednak łączenia antybiotyków z alkoholem.

 

Nalewka jest lekiem!

 

Jeśli przygotujecie nalewkę w sposób tradycyjny - stanie się ona lekiem. Nie powinna się jednak upajać tym trunkiem, bo w sporych ilościach może nam zaszkodzić. Jeśli chcecie otrzymać ciekawe przepisy na nalewkę domowej roboty, to zapraszamy do dyskusji w komentarzach. Skoro nawet Ogólnopolskie Centrum Medyczne uznaje nalewkę za lek, to widocznie nasze i Wasze babcie były dobrymi lekarzami domowymi.